V obchodě si koupíme semínka chřestu. Na jaře ( kdykoliv ) se semínka zasejí. S dědym uděláme ve fóliovníku 3 řádky vzdálené od sebe zhruba 10 cm, které hustě zasejeme semínky chřestu. Vystačili jsme si s jedním balíčkem. Záleží samozřejmě na tom, kolik chřestu a na jak velké ploše chcete sklízet. Dědy se v problematice pěstování chřestu považuje za amatéra, protože jej sel jen 2x za život. U chřestu rozlišujeme dva druhy, dle pohlaví: rostliny samčí a samičí. Samčí chřest se vyznačuje silnějšími výhonky, které jsou mnohem chutnější ke konzumaci. Samičí výhonky jsou úzké a tenké.

Březen sázení ve fóliovníků – přesazování v květnu ven – v následujících letech čekáme který chřest vykvete jako samčí či samičí. Po vykvetení vyhodíme všechny samičí druhy a samčí zachováme. Tímto docílíme toho, že budou v následujících letech vždy převažovat samčí druhy – budeme mít silné výhonky chřestu.

Chřest se řadí mezi trvalky, tzn. že každý rok znovu a znovu vyžene své výhonky, aniž bychom se museli nějak přičinit.

S dědym přikrýváme záhonek s chřestem dvěma fóliemi – průsvitnou a černou. Přikrytím chřestu průsvitnou fólií docílíme efetivního vyhřívání záhonku, což vede k rané sklizni, tzn. sklízíme poprvé již 14.4.2017, hned jak dorazí první dodávky chřestů do obchodů. Černá fólie zajistí, že chřest má bílou barvu. Pokud bychom chtěli sklízet zelený, černou fólii vynecháme.

První letošní sklizeň proběhla již 14. dubna. Dědy mi dal školení, jak na sklizeň. Vzal zahradnickou lopatku, do hloubky odhrábl hlínu od chřestu a dole seřízl nožem. Takto postupujeme proto, abychom sklidili chřest po celé jeho délce, ne pouze vršek.

Následující týden jsme jej s Bety zpracovaly. Pochutnaly jsme si na pečeném pstruhovi s bramborami a dušeným chřestem s holandskou omáčkou. Z druhé poloviny jsme připravily lahodný, teplý BATÁTOVÝ SALÁT. To byla ale mňamota! 🙂

Koncem letošního dubna, udeřila prudká zima. Dokonce i zasněžilo. Když dědy v úterý 25.dubna odkrýval fólii z chřestů, aby mohl zahájit druhou sklizeň, byla zespoda plná slimáků. Dědy se zalekl. „Všechny jsem je utopil v rybníce. Co bych s nimi také měl dělat? Zabíjet takhle jednoho po druhém?“ dědy začne obrazně ďubat prstem do stolu. „Otázka také je, jestli se opravdu utopějí…Dnes v rádiu říkali, že bude letos ohromná invaze slimáků. Máme se nač těšit. Je to zvláštní. Čekalo by se, že když je tuhá zima, budou zmzrlí. „

Foceno dne 14.4.2017

Dědy: „Opatrně …………popis, dědy mi připomene!

Foceno dne 14.4.2017

PĚSTUJEME / SKLÍZÍME CHŘEST

PĚSTUJEME / SKLÍZÍME CHŘEST
Buďte první, kdo ohodnotí tento recept vložením komentáře!
Vytisknout

Děkujeme za vytisknutí receptu.

Najít více receptů k http://fitwithvero.cz

Leave a Reply

Děkujeme za hlasování! Prosím, vložte svůj komentář k potvrzení svého hlasu.